Bedömningsuppgift Historia

Under förra veckan bestämde jag och eleverna ett datum då de ska göra en bedömningsuppgift i historia. Det blev tisdag 16/2.

De ska kunna berätta olika saker om de fyra stånden på medeltiden utifrån breda frågor som t.ex. Jämför livet för män och kvinnor på medeltiden eller vilka likheter och skillnader kan du berätta om att vara barn på medeltiden och vara barn idag.

Det är naturligtvis olika om man känner att man behöver öva hemma eller inte. Om man vill det så har jag lagt ett inlägg i classroom historia med vad man ska kunna berätta, en samling texter som handlar om ungefär samma saker som vi har pratat och arbetat med på lektionerna samt en begreppslista. Vi har gått igenom detta i skolan och övat en del redan, men om det är något man undrar så får man höra av sig.

mvh. Carro


Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.